Polski
Gamereactor
recenzje
Marble It Up!

Marble It Up!

Jeszcze tylko jeden poziom i idę spać...

Marble It Up! to najnowsza produkcja wydana przez Bad Habit Productions, w której pokierujemy małą kulką po naprawdę pokręconych etapach.

Schemat jest prosty. Na każdej z kilkudziesięciu plansz (podzielonych na cztery krainy) zaczynamy w punkcie startowym od pojawienia się kulki. Następnie zegar odlicza trzy sekundy, a naszym zadaniem staje się dotarcie do mety. Pierwszy świat służy jako rozbudowany samouczek. Uczymy się kierować naszym „bohaterem" i skręcać za pomocą zmiany kamery. Tu warto zatrzymać się na chwilę, bo to bardzo ciekawy system oparty na pracy kamery. Teoretycznie możemy skręcać za pomocą lewego analoga. To dość oczywiste rozwiązanie, które nie sprawdza się przy ostrzejszych zakrętach.

Marble It Up!

Musielibyśmy wtedy każdorazowo zwalniać i kontrować w odpowiednią stronę. W tym miejscu na pomoc przychodzi prawy grzybek, odpowiadający - jak zwykle - za pracę kamery. Tu dodatkowo pomaga to w braniu zakrętów, ponieważ nasz pojazd reaguje na ruch lewej gałki w stosunku do pracy kamery. Brzmi to jak coś oczywistego, ale jak się przekonacie, w sprawnych rękach gracza można robić cuda trzymając ciągle gaz do dechy.

Następnie przychodzi czas na naukę skakania (nawet nie wiecie, ile razy odbiłem się od wyższego schodka, bo zbyt wcześnie nacisnąłem klawisz) i korzystania z mocy specjalnych. Tych mamy trzy i wśród nich brakuje większych niespodzianek. Pióro pozwala nam wolniej opadać, błyskawica zwiększa naszą prędkość, a znak pauzy zatrzymuje bezlitośnie płynący czas. Do tego dochodzą różne rodzaje podłoża, co oznacza, że o ile początkowo wciskamy gaz do dechy i co najwyżej odpowiednio ustawiamy kamerę, o tyle po kilku etapach ślizgamy się po lodowych planszach czy trzymamy się ścian grawitacyjnych. Brakuje tu jakichś naprawdę nowatorskich rozwiązań, ale to, co pokazali twórcy, pozwala na naprawdę dobrą zabawę.

To jest reklama:
Marble It Up!

Jeśli samo ukończenie plansz nas nie satysfakcjonuje, a uwierzcie mi, że pierwsze dwa światy większość graczy skończy za pierwszym podejściem, to możemy śrubować nasz wynik. Każdy etap ma cztery medale do zdobycia:


  • brązowy, który zdobędzie każdy,

  • srebrny (nieco trudniejszy, aczkolwiek do zdobycia po dwóch, trzech próbach),

  • złoty (stanowiący już większe wyzwanie),

  • platynowy (tylko dla najlepszych).

Marble It Up!
To jest reklama:

Marble It Up! początkowo wydaje się naprawdę prostą grą. Pierwsze dwa światy pokonałem w godzinę po prostu przejeżdżając po nich niczym walec drogowy po małym kartoniku mleka. Same złote medale. Problem zaczyna się dopiero w trzecim świecie, gdzie autorzy stopniowo puszczają wodze fantazji i z prostego gnania do przodu robi się całkiem niezła gra logiczno-platformowa. Tu odpuściłem sobie zdobywanie złotych nagród, bo gdybym chciał napisać tę recenzję po zebraniu tychże, to prawdopodobnie przeczytalibyście ją w przyszłym roku. Nie wspominając już o platynowych nagrodach, które wymagają idealnej koordynacji oko-ręka oraz niemal fotograficznej pamięci do plansz. Niemniej grę można ukończyć w kilka godzin, co jest całkiem dobrym rezultatem jak na grę w tej cenie. Szkoda, że twórcy nie pokusili się o kilka plansz więcej.

Jest mi tym bardziej szkoda, dlatego że Marble It Up! jest naprawdę ładną grą. Płynna (stałe 60 klatek na sekundę) animacja i naprawdę dobrze i starannie wykonana grafika powodują, że czasem zapominałem się podczas jazdy i wypadałem z toru, bo właśnie zapatrzyłem się na coś dookoła. W odróżnieniu od grafiki muzyka przygrywająca w tle jest taka sobie i gdyby podmienić ją na jakąkolwiek inną, nie odczułbym zmiany.

Marble It Up!

Marble It Up! to bardzo dobrze wykonana gra z nieco zapomnianego podgatunku platformówek polegających na toczeniu kulki. Jeśli, tak jak mi, brakuje Wam nieco zabawy z kulkami ,to jest to produkcja dla Was.

08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
60 klatek na sekundę, piękna grafika, ciekawie zaprojektowane plansze.
-
Przeciętna ścieżka dźwiękowa, trochę za krótka.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty



Wczytywanie następnej zawartości